Citronska melisa - Klub Gaia

Citronska melisa

Melissa officinalis

Ko nanese pogovor na zelišča, ki dišijo po limoni, se vsakdo spomni na citronsko meliso, saj tudi njeno ime poudarja značilni svež limonast vonj.

Njena zgodovina se je začela v samostanskih vrtovih srednjega veka, kjer so menihi s svojim vztrajnim delom in izborom iz njenega prednika vzgojili rastlino, kot jo poznamo danes. 

Razen melis, ki jih najdemo na naših vrtovih, je na voljo še veliko število sort, primernih za pridelovanje ali okrasno rabo. Poleg tistih, ki imajo značilne temno zelene bleščeče liste, imajo nekateri okrasni različki rumenkaste liste (M.o. Aurea) ali liste, posute z rumenimi progami (M.o. Goldfleck). Te imajo manj izrazit vonj in jih zato uporabljajo kot okrasne rastline. v vrtu zraste celo do 1 metra. Je trajnica, ki si zelo razveja. Ima zelene jajčaste liste, ki so močno nazobčani. Njeni cvetovi so usnjati in rožnato bele barve.

V vrtu melisa cveti od julija do septembra in ima močan vonj po limonah. 

Nega in oskrba

Melisa se najbolje počuti v sončnem pred vetrovi zaščitenem prostoru. Mlade rastline pa moramo tudi zaščititi pred soncem. Dobro prenaša suh zrak. Rastline najbolje uspevajo na vrtu ali na balkonu, za krajši čas pa jo lahko postavimo tudi v stanovanje na temperaturo okoli 15 stopinj. Ne pretiravamo z zalivanjem, spomladi in poleti jo dognojujemo s tekočim gnojilom na osnovi alg Bio Plantella Vrt.

Melisa je večinoma zdrava rastlina. Kadar opazimo blede liste, pomeni, da ji primanjkuje hranil. V tem primeru jo dognojimo s tekočim gnojilom na osnovi alg Bio Plantella Vrt. Proti ušem ukrepamo z naravnim ekološkim insekticidom Bio Plantella Flora Kenyatox Verde. Kadar listi venijo, je to znak pomanjkanja vode, zato rastlino zalijemo. 

Razmnoževanje

Meliso razmnožujemo s semeni spomladi ali z delitvijo korenine spomladi ali poleti. Lahko jo razmnožimo tudi s potaknjenci iz vrhnjih poganjkov.

Uporabna vrednost

Sveža ali posušena melisa je primerna za solate, omake in kot dodatek številnim jedem. Iz te rastline lahko pripravljamo zeliščni kis, čaj ter jo dodamo v kopel za sprostitev. Pomaga proti glavobolom in živčnosti.
Izdelki za nego in oskrbo:
Zalivanje:
veliko 2x / teden
Učinkoviti izdelki za nego in oskrbo vaših rastlin

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Vrt

Visokokakovostno tekoče organsko hranilo iz izvlečka morskih alg z dodanimi vitamini poskrbi za zdrav razvoj, bujno cvetenje, večji pridelek, boljšo kakovost plodov ter poln okus.

Bio Plantella Kenyatox

Naravni insekticid iz naravnega piretrina za zatiranje listnih uši, rastlinjakovega ščitkarja in gosenic metuljev na okrasnih rastlinah. Pripravljen za takojšnjo uporabo. Pripravljen za takojšnjo uporabo.

Škodljivci

Uši na rastlinah

Listne uši sesajo rastlinski sok, s čimer rastlino oslabijo in na listih povzročajo deformacije (zvijanje, kodranje, spreminjanje barve).

Članki

Zelišča na balkonu in okenski polici

Sestavni del urbane džungle so poleg sobnih rastlin tudi zasaditve na balkonu in terasi. Le-te so lahko okrasne, uporabne ali kombinacija obeh. Zgodaj spomladi je čas za sajenje zelišč in dišavnic, ki jih bomo uporabljali v domači kuhinji.