Klematis oz. Okrasni srobot - Klub Gaia

Klematis oz. Okrasni srobot

Clematis

Okrasni sroboti ali klematisi so kot lepotice iz daljnega dvora: blesteče lepe, fizično krhke, muhaste in nepredvidljive. Da bi postale zavidanja vreden okras našega vrta, jim je treba primerno streči, kar je bolj enostavno kot se zdi na prvi pogled.

Na vrtu okrasne srobote (po vrtnarsko klematise) večinoma uporabljamo kot plezalke. Plezavi sroboti se okoli opore ovijajo z listnimi peclji. Niso ovijalke, ki bi se ovijale s steblom kot gož okoli veje, niti nimajo oprijemalnih »tačk« kot vinike. To pomeni, da se ne morajo povzpeti po gladki steni ali ob stebru. Idealna opora za okrasni srobot je žičnata ograja: bodisi tista klasična iz pletene žice ali sodobna panelna ograja. Sroboti kar kličejo, da z njimi oblečemo vrtno ograjo.


Malo težje je srobot vključiti v notranjosti vrta. Ne lepa, a zelo funkcionalna je opora iz železne armirne mreže, ki se jo da, primerno razrezano, povezati in postaviti v samostoječo konstrukcijo, ki jo postavimo na gredo z mešano zasaditvijo s trajnicami ali enoletnicami. Ker je med okrasnimi sroboti izjemna pestrost barvnih odtenkov in oblik cvetov, predstavljajo neizčrpljivo zalogo možnih barvnih kombinacij. Rja zanjo ni moteča. V naravi srobotom nihče ne pomaga plezati, ker znajo sami. 

Okrasni sroboti so zelo raznolika skupina vrtnih rastlin. Na pol divji sroboti, kot je gorski srobot (Clematis montana), zrastejo više od 10 m, zato ga bomo uporabili za ozelenitev pergole. Ljudem so najljubši velecvetni sroboti, ki gredo 3-5 m visoko. Sodobne hibridne sorte cvetijo že dvakrat na leto.

Ponudba sortnih srobotov se ja v naših vrtnarijah v zadnjih letih obogatila. Pri izbiranju sort le drobcen namig: bolj kot so cvetovi polnjeni, manj jih bo, in bolj kot so nenavadni, manj robustna bo rastlina kot celota.

Nega in oskrba

Mnogo gospa se pritožuje, da jih tri četrt leta zebe v noge in so zato nesrečne.  Okrasni sroboti  so vrtne kraljične, ki so srečne, če imajo hlade noge! Vrtnar mora poskrbeti, da se dno srobotove rastline vse poletje kopa v hladni senci. Zgornji del rastline mora biti na soncu, sicer ne bo cvetja, noge pa morajo biti v senci. Če ne gre drugače, posadimo nizke grmovnice, ki bodo senčile tla. Sroboti so kraljične tudi zato, ker ne marajo vsake zemlje. V težki ilovici najraje kar umrejo.

Čas za sajenje je avgust. Zemlja mora biti humozna in globinsko prepustna za vodo kot je Plantella Premium za okrasne rastline. Vsakoletno dodajanje komposta ali Plantella Organik koristi ne le kot gnojilo, marveč tudi pomaga zemlji ostati vlažna, da ne mokra.


Posebno poglavje nege bršljanov je obrezovanje. Med tankimi in lomljivimi stebelci se je težko znajti, zato se je treba pred obrezovanjem vrtnarsko podučiti. Opozoriti pa moram, da je strupen srobotov sok, ki lahko na goli koži povzroči rdečico in poškodbe, zato si zaščitimo roke v celoti.

Obrezovanje vedno poteka po cvetenju:

  • Izvaja se konec zime, običajno februarja, in pred začetkom vegetacije.
  • Odrežite stebla, ki so cvetila prejšnje leto, na približno 50 cm od tal.
  • Odrežite odmrli les in najbolj krhka stebla poravnajte.

Za drobnocvetne klematise (spomladansko cvetenje) poleti po cvetenju obrežite, odstranite odmrli les in zaraščena stebla ter starejša stebla odrežite na 1/3.

Kombinacije

Z malo vrtnarske domišljije lahko okrasni bršljan posadimo k večjim grmovnicam in mu pustimo, da si se sam bo tujih vejah povzpne do svetlobe, kjer so potem tudi razkazuje s cvetjem. Čudovita rastlina za ljubitelje vrtnega kaosa, ki pa mora biti organiziran. Srobot vseeno potrebuje vsakoletno vrtnarjevo pozornost pri obrezovanju in gnojenju.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.

Plantella Premium zemlja za okrasne rastline

Specialna zemlja vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin.