Pri Mileni v Vipavski dolini - Klub Gaia

Pri Mileni v Vipavski dolini

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Na hladen in suh zimski dan smo se z ekipo oddaje Na vrtu odpravil na obisk k naši članici Mileni Fabjan v Vipavsko dolino. Pri njej smo prijetno poklepetali in dodatno oskrbeli velik sadni vrt s številnimi sadnimi sortami.

Snemali smo konec februarja in najbolj so me presenetile marelice, ki so imele brste močno napete in so celo že cvetele na bolj izpostavljenih vejah. Tem je Milena prebelila deblo s sredstvom Bio Plantella Protekt. S tem zacvetijo kasneje in se zmanjša možnost, da cvetove uniči pozna zmrzal.

V svetli garaži ima velika drevesa limon, seveda v loncih. In na prezimovanju. Te je Milena sama vzgoja iz peške in potem še cepila. Velika okna zagotavljajo dovolj svetlobe, saj vsa drevesa imajo še vedno vse liste. Ker pa so polna plodov, sem svetoval gnojenje s tekočim gnojilom Plantella Specialno gnojilo za citruse na 14 dni. Primorska je seveda precej topla regija, kar pomeni bolj pogosto zalivanje in s tem gnojenje citrusov na prezimovanju.

Ko sva se sprehajala po vrtu, sem opazil, da povsod iz zemlje kukajo suličasti listi. Milena mi je povedala, da vzgaja narcise ne le v okras, temveč jih sadi okoli sadnega drevja, ker enostavno odganjajo voluharja.

Kivi je bujno rastoča rastlina, ki potrebuje veliko hranil. Zato sem naši članici prinesel kakovostno gnojilo Plantella Specialno gnojilo za kivi. Ta vsebuje vsa potrebna hranila za enakomerno rast in razvoj plodov. Le gnojiti ga moramo večkrat v sezoni, da je izraba hranil boljša. In vsakič seveda zaliti.

Pri delu na vrtu sva se posvetila kakiju. Zredčila sva krošnjo, izrezala stare in slabše rodne veje. Pustila sva mlad les in naredila krošnjo bolj zračno. Oblika drevesa ni piramida, ampak ima več vrhov, zato sem jih znižal. Tako bo več hranil za nižje veje in tudi obiranje bo bolj varno. 

Vse rane, nastale pri rezi, večje od 1 cm sva z Mileno zamazala s cepilno smolo Bio Plantella Arbosan. Tako preprečimo pokanje lubja in rane, pa tudi zmanjšamo možnost okužbe z boleznijo.

Za dobro rast in razvoj gnojimo sadno drevje v pomladnem času. Uporabila sva ekološko organsko gnojilo Plantella Organik. Gnojimo prvič, ko začnejo drevesa brsteti in drugič, ko je začetek cvetenja. Tako je poraba hranil boljša.

»Cepiči in podlaga morajo biti sočni«

Gospa Milena ima več kot 30 let delovnih izkušenj s cepljenjem, saj je delala v trsničarstvu. Sama je cepila vse limone in tudi druga sadna drevesa po vrtu. Pove mi marsikatero modrost in tudi, da se najbolje prime cepljenje na speče oko, in sicer v začetku septembra.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Arbosan

Visokokakovostna naravna cepilna smola Bio Plantella Arbosan za premazovanje ran pri cepljenju in drugih poškodbah na drevju in grmičevju. Omogoča hitrejše celjenje ran in preprečuje razvoj bakterij.

Bio Plantella Protekt

Zaščita dreves pred spomladansko pozebo in hkrati biološka zaščita pred različnimi drevesnimi škodljivci, glivičnimi boleznimi, mahovi in lišaji. Protekt varuje drevesna debla in jim povečuje elastičnost.

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.

Plantella Specialno gnojilo za citruse

Mineralno specialno gnojilo za pospešeno rast in rodnost citrusov.

Plantella Specialno gnojilo za kivi

Specialno gnojilo za pospešeno rast, cvetenje in rodnost kivija, mandlja, granatnega jabolka, kakija.
Za komentiranje se prijavite