Januša iz Ljubljane ljubi rastline - Klub Gaia

Januša iz Ljubljane ljubi rastline

Nevenka Breznik Beton, univ. dipl. inž. agr.

Gospa Januša Rotovnik nas je prijazno gostila v svojem prostornem stanovanju sredi Ljubljane, kjer se njene sobne rožice odlično počutijo. Januša ima zares zelene prste, saj ji rastline lepo uspevajo, marsikatero pa si vzgoji tudi sama.

Ga. Januša je obdana v prijetnem in svetlem kotičku svojega meščanskega stanovanja s številnimi zelenimi in cvetočimi rastlinami, za katere lepo skrbi. Naša članica v Ljubljani preživlja hladne zimske dni, v vrtnarski sezoni pa se preseli na Gorenjsko, v Radovljico, kjer jo čaka velik in bogat vrt, na katerem strastno vrtnari.

Večina rastlin je v dobri kondiciji, le benjamin vsako jesen odvrže liste. Ti so občutljivi na prepih, pa tudi bližine radiatorja ne prenašajo najbolje, zato se včasih ob začetku kurilne sezone odzovejo z odpadanjem listov. V tem času je že začel odganjati nove liste, zato smo mu nekoliko pomagali z dodajanjem gnojila za zelene rastline na osnovi alg in vitaminov Plantella List.

Lepe barvite cvetoče vijolice pa redno dognojuje z gnojilom za cvetoče rastline Plantella Cvet. V družbi drugih rastlin se dobro počutijo, saj več rastlin skupaj prispeva k večji zračni vlagi.

Rastline so večinoma zdrave. Gospe Januši smo priporočili, naj jih redno pregleduje in ob prvem pojavu škodljivcev, kot so npr. uši ali rastlinjakov ščitkar uporabi naravni insekticid Bio Plantella Kenyatox, ki je preverjeno učinkovit.

Za opazovanje in lovljenje škodljivcev smo v lonček na okenski polici, kjer so postavljeni lončki z rastlinami, nastavili Bio Plantella Rumeno lepljivo ploščico v obliki metulja.

Opazili smo, da je fikus, ki se vzpenja ob opori, v sredini ogolel. Zato smo delno posušen poganjek odrezali pri dnu, iz zelenega vršička pa naredili več potaknjencev. Potaknjence smo potaknili kar v kozarček z vodo.

Med rastlinami na okenski polici smo opazili tudi zelo gosto razrasel taščin jezik. Gospa Januša ga je previdno vzela iz lončka, koreninsko grudo razdelila na več samostojnih rastlinic in vsako posebej posadila v svoj majhen lonček. Na dno lončka je najprej dala drenažo, na vrh pa nasula kakovostno zemljo Plantella Premium. Rastline sva potem še zalili in postavili na okensko polico.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Kenyatox

Naravni insekticid iz naravnega piretrina za zatiranje listnih uši, rastlinjakovega ščitkarja in gosenic metuljev na okrasnih rastlinah. Pripravljen za takojšnjo uporabo. Pripravljen za takojšnjo uporabo.

Bio Plantella rumene lepljive ploščice v obliki metulja

Bio Plantella rumene lepljive ploščice so odlična mehanska in povsem naravna zaščita sobnih in balkonskih rastlin pred širokim spektrom rastlinskih škodljivcev. Sedaj tudi v novi obliki metulja.

Plantella Cvet

Visokokakovostno tekoče gnojilo, obogateno z vitamini in izvlečki morskih alg za gnojenje vseh vrst cvetočih sobnih, okenskih, balkonskih in vrtnih rastlin.

Plantella List

Visokokakovostno tekoče gnojilo, obogateno z vitamini in izvlečki morskih alg, za gnojenje vseh vrst zelenih sobnih, okenskih, balkonskih in vrtnih rastlin.

Plantella Premium zemlja za okrasne rastline

Specialna zemlja vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite