Očarljivi kaktusi naših članic - Klub Gaia

Očarljivi kaktusi naših članic

Mira Arh

Kaktusi so priljubljene in precej nezahtevne rastline. Predvsem so rastline sonca, zato zima ni njihova prijateljica. Nekateri imajo precej nenavadno rast, drugi izrazite trne, poznamo velike, majhne, okrogle, špičaste, viseče, z zanimivimi barvitimi cvetovi, skratka, med njimi lahko vsak najde kakšnega, ki ga očara.

Njihovi trni so lahko nevarni, ne prav prijazne pa so tudi žametne ščetine in dlačice na nekaterih kaktusih, zato se jih raje ne dotikajmo, predvsem pa jih postavimo tako, da majhni otroci ne morejo do njih.

Posebni pogoji za gojenje kaktusov

Presadili smo Cereus Peruvianus v mešanico Plantella Premium ter kremenovi peski
Presadili smo Cereus Peruvianus v mešanico Plantella Premium ter kremenovi peski

Nekatere lahko gojimo na prostem, druge kot sobne rastline. Kaktusi, ki jih gojimo zunaj, so bolj barviti, manj gnijejo in imajo daljše bodice od sobnih, so pa zunaj izpostavljeni neugodnim vremenskim razmeram. 

Nikar jih ne imejmo na prostem brez strehe, saj jih lahko dolgotrajen dež, ki ga niso navajeni, uniči. Včasih jih je potrebno tudi senčiti, še posebno, če na vrhnjem delu začnejo rumeneti.

V stanovanju niso tako srečni kot zunaj, saj jim navadno manjka svetlobe. Poleti jih zalivamo dvakrat mesečno, pozimi pa popolnoma mirujejo, zato jih ne zalivamo. 

Takrat jih umaknemo od radiatorja, lahko pa jih postavimo tudi nekam na temno in hladno (T okoli 5 - 10 °C).

Gaiani so ljubitelji kaktusov

Članica Danijela Dobrajc nam je poslala sliko čudovite opuncije, s škrlatnimi plodovi in ploščatimi listi. Plodovi opuncije so užitni in vsebujejo veliko zdravilnih učinkovin. Rastline pogosto napada volnata uš.

Redkokdaj dobimo lepe foto sobnih rastlin, a listni kaktusi lahko čudovito cvetijo in take smo prejeli tudi v naš natečaj. Fotografije cvetov na ostro nazobčanih in sočnih steblih stapelije sta nam poslali tudi članici Jerneja Rožič in Viktorija Vidonja. Čokoladno rjav cvet in precej nenavaden vonj.

Nekateri kaktusi rastejo kot epifiti na drugih rastlinah. Takšne uporabimo za obešanke, ki jih postavimo na zelo svetlo mesto. V tem času se veselimo cvetenja božičnega kaktusa, ki spada med členaste kaktuse in cveti pozimi. Poznamo tudi velikonočni kaktus, ki zacveti spomladi. Bolj robustni so orhidejski kaktusi, ki se poleti razcvetijo v vsem svojem razkošju. Roži Šircelj in Nadi Frece gre njihova vzgoja dobro od rok.

Člani kluba Gaia očitno znajo tudi s kaktusi, poznajo njihove potrebe in seveda tudi muhe.

Za uspešno rast kaktusov Gaini strokovnjaki priporočajo:

1.     Kadar imamo kaktuse na prostem, jih zalivajmo enkrat tedensko, če je le možno, z deževnico.

2.     Rastlinjak, v katerem imamo kaktuse, med marcem in septembrom prekrijemo s 30 % mrežo za senčenje.

3.     Pri čiščenju in presajanju si pomagajte z debelimi rokavicami. 

4.     Za sajenje kaktusov uporabimo mešanico iz 2/3 Plantella Premium specialne šotnate zemlje za okrasne rastline in vsaj 1/3 Plantella kremenovih peskov ter dodajte še nekaj zdrobljenih kamenčkov ali mivke.  

5.     Če gojimo kaktuse v stanovanju, jih pozimi prestavimo na hladnejše in temnejše mesto ter jih ne zalivamo.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Kremenovi peski

Naravno talno sredstvo za zračenje korenin travniških rastlin in rahljanje trate na splošno.

Plantella Premium zemlja za okrasne rastline

Specialna zemlja vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite