Spomladanska trata v Senožečah - Klub Gaia

Spomladanska trata v Senožečah

Nevenka Breznik Beton, univ.dipl.inž.agr.

Spomladanska trata v Senožečah

Trata spada med najbolj zahtevne rastlinske kulture, saj za svoj lepi videz in gosto rast potrebuje veliko nege. V marcu smo obiskali našo članico Rosano Šturm v Senožečah, ki se lahko pohvali s kar 1000 m² trate. Zaradi dolgega sušnega obdobja je bila trata porjavela in potrebna obnove ter dobre oskrbe.

Obiskali smo 5-člansko družino Šturm, kjer so vsi zelo zaposleni, bodisi s službo, šolo, športom ali dodatnimi aktivnostmi. Gospa Rosana pravi, da ima na vrtu najrajši veliko zelenico, saj se ji zdi, da je kljub redni košnji s travo malo dela. Trato na enem delu kosi sin Žiga z vrtno traktorsko kosilnico, na ožjem delu pa kosi sama z običajno ročno kosilnico. Veliko površino trate obožujeta tudi njena dva psa, ki bosta, ko bodo parcelo še dodatno ogradili, po njej svobodno tekala.
Za spomladansko obnovo trate potrebujemo najprej pahljačaste grablje, škropilko, v katero bomo namešali sredstvo proti mahu, napravo za prezračevanje trate, nožaste grablje ali vile za manjše površine. 

Gospa Rosana je trato temeljito pregrabila s pahljačastimi grabljami in odstranila odmrle dele, odpadle borove iglice in storže, ki so prileteli z bližnje ciprese. Odmrli deli na trati so lahko vir plesni in preprečujejo rast mladi travi.

Razložila sem ji, da mahu ni dobro fizično odstranjevati, saj ga lahko raznesemo po celotni travni površini. Namesto tega sva uporabili tekoče sredstvo Plantella Stop mah, ki sva ga v koncentraciji 50 ml/1 l vode zmešali v škropilnici in z njim poškropili mah. Mah sva našli vsepovsod, predvsem pa ob večjih iglavcih na robu parcele, ki pretežni del dneva mečejo senco na trato.

Na trati sva videli tudi nekaj golih mest, kjer je trata odmrla. Takšna mesta smo najprej očistili plevela, nekoliko razrahljali prst in dodali nekaj Plantella vrtne zemlje. Gnojila zaenkrat nismo dodali, ker ima že vrtna zemlja nekaj hranil za začetek, poleg tega pa smo za setev uporabili obloženo seme Plantella Contessa, ki ima ravno tako v ovoju že začetna hranila. Trato bomo dognojili sredi rastne sezone. Po setvi je gospa Rosana obnovljeno mesto še dobro zalila.

Za zračenje zelenice smo bili nekoliko prezgodnji, saj mora biti za to opravilo  trata že v obdobju rasti. Če bi prezračevali zdaj, bi jo lahko poškodovali in bi si težko opomogla. Zato smo Rosani na majhnem koščku samo pokazali, kako lahko trato prezrači kasneje. Za takšno površino kot jo ima Rosana, je primerna vertikulirna naprava, majhen košček trate pa lahko prezračimo kar z vrtnimi vilami. 


Potresli sva Plantella Izbrane kremenove peske ter jih z metlo potlačili v luknjice. Tako bodo imele korenine trate v zrahljanih tleh več prostora in kisika za razvoj in rast.
Trata nujno potrebuje tudi dognojevanje, za kar uporabiva Plantella Specialno gnojilo za vse vrste trav, ki je na voljo v različnih pakiranjih. Midve uporabiva pakiranje 1 kg. Gospe Rosani smo pokazali, kako lahko trato dognoji pred dežjem, če pa tega ne bo, pa jo je treba temeljito zaliti oziroma dobro namočiti, da se tudi gnojilo stopi.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Contessa

Contessa je posebna travna mešanica, ki vsebuje obložena travna semena in je primerna za setev vseh vrst leg.

Plantella Kremenovi peski

Naravno talno sredstvo za zračenje korenin travniških rastlin in rahljanje trate na splošno.

Plantella Specialno gnojilo za travo

Plantella specialno gnojilo za vse vrste trave, ki omogoča, da ostane trava gosta, enakomerno zelena in primerna za hojo.

Plantella Stop mah 3v1

Gnojilo z učinkom 3 v 1 učinkovito odpravlja in preprečuje nastajanje nepravilnosti, ter istočasno oskrbuje travo s hranili, jo rahlja in zrači.

Plantella Vrtna zemlja

Univerzalna vrtna zemlja, izredno bogata z organskimi snovmi, je idealna za sajenje in presajenje vseh vrst vrtnih, okrasnih in sadnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite