Z Gaio na Plantellinem vrtu - Klub Gaia

Z Gaio na Plantellinem vrtu

Besedilo in foto Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Tokrat smo se z ekipo oddaje Na vrtu odpravili na Plantellin vrt. Tam smo si ogledali aktualno stanje urbanega vrta, ki je del vrtnarske skupnosti Brod v Ljubljani.

Bety je skrbnica Plantellinega vrta na Brodu pri Ljubljani
Bety je skrbnica Plantellinega vrta na Brodu pri Ljubljani

1 Prava topla sezona se je letos začela kar pozno. Zato so bile rastline šokirane in ohromljene pri rasti in razvoju. Tako je naša članica Bety Rupar z večtedenskim zamikom pobirala sicer velik pridelek graha, a zapoznelo, bob pa šele nedavno v vročih dneh. Tudi spomladanske solate so bile do poznega v lepi rasti.

2 Vrt leži le nekaj metrov stran od mogočne Save. To pomeni vlažno okolje, ki omogoča bivanje  polžem, ki so pravi vsiljivci. Čeprav ta vrtnarska skupnost stoji šele od lani, so jo že zavohali slinarji in lazarji. Zato sem svetoval redno uporabo sredstva proti polžem Bio Plantella Arion. Zelo pomemben je podatek, da je sredstvo ekološko, saj je v vrtnarskih skupnostih dovoljeno uporabljati le registrirane ekološke izdelke.

3 Plantellin vrt je v prvi vrsti učni vrt. Na njem izvajamo mesečne delavnice, kjer se skupaj učimo ekološkega vrtnarjenja. Tako smo poskusno posadili por na prosto brez zaščite, čebulo pa pravilno zavarovali pod tuneli iz agrokoprene. En por je zvila in poškodovala porova zavrtalka, a čebula je ostala cela. Da je bil uničen le en por s cele gredice, pa se verjetno lahko zahvalimo večjemu številu postavljenih Bio Plantella Rumenih lepljivih plošč proti čebulni muhi. A tu nismo končali s škodljivimi muhami. Na zeleni, peteršilju in tudi luštreku se je pojavila zelenina muha. V tem primeru smo potrgali stran vse okužene liste, zmečkali ličinko v strukturi lista in ga odvrgli v komunalne odpadke.

Zelena dela na paradižniku

4 Bety pri delu na vrtu pomaga njen partner Jože. Skupaj obdelujeta ta učni vrt, zato pridelata veliko zelenjave, četudi vrt meri le slabih 50 m2. Paradižnik je na vrtu v polni rasti, zato sem ju naučil pravilno opravljati zelena dela. Skupaj smo prepoznali in odstranili zalistnike. Na nekaterih sadikah smo pustili po enega, saj bomo za več pridelka vzgajali paradižnik na 2 stebli. Cepljen paradižnik pa kar na 3. To bo res veliko pridelka!

5 Brez dobrih hranil ne bo kakovostne hrane. Tla na vrtu so peščena, tako se hranila hitro izperejo v nižje sloje tal. Zato Bety na 14 dni dognojuje z granuliranim ekološkim organskim gnojilom Bio Plantella Nutrivit za paradižnike in druge plodovke. Uporablja tudi slamnato zastirko. Ta je večinoma iz ogljika, zato se za njeno razgradnjo iz tal porablja dušik. Tako je potrebno malo več dognojevati z ekološkimi gnojili.

6 Bližina Save pomeni pogosto meglo. V kombinaciji z jutranjo roso in občasnimi padavinami pomeni večjo možnost okužbe na paradižniku, kumarah, bučkah in seveda tudi ostalih vrtninah. Da preprečimo bolezen, je Bety poškropila vse vrtnine z naravnim učinkovitim sredstvom Bio Plantella Univerzalni fungicid.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Nutrivit za paradižnik in plodovke

Visokokakovostno organsko gnojilo višje vrednosti posebej prilagojeno za gojenje plodovk. Dodan naravni kalij prinaša bolj čvrste plodove polnega okusa.

Bio Plantella Rumene lepljive plošče

Odlična mehanska in povsem naravna zaščita rastlin pred širokim spektrom rastlinskih škodljivcev v zelenjavnem vrtu in na sadnem drevju.

Bio Plantella Univerzalni fungicid

Univerzalni fungicid za zatiranje bolezni rastlin
Za komentiranje se prijavite